SKKT - 2011/2012

W niedzielę 15 kwietnia 2012 r. Klub "Karol" z Wadowic zorganizował wycieczkę krajoznawczą na polską Orawę. W imprezie tej udział wzięły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3 w Wadowicach. Wycieczka miała charakter autokarowo-pieszy.

Pierwszym punktem wycieczki był cmentarz wojenny na Wysokiej koło Jordanowa. W pierwszych dniach września 1939 r. doszło tam do bohaterskiej obrony południowej rubieży Polski przez 10. Brygadę Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzoną przez płk. Stanisława Maczka wspomaganą przez miejscową ludność.

Kolejnym punktem wycieczki był kościół w Orawce. Jest to wyjątkowa drewniana świątynia z połowy XVII wieku, najstarszy katolicki kościół na polskiej Orawie. Wnętrza budowli pokrywają jedne z najcenniejszych w Małopolsce polichromii ukazujących m.in. sceny z życia św. Jana Chrzciciela, patrona świątyni.

Z Orawki udaliśmy się do Zubrzycy Górnej, by zwiedzić Orawski Park Etnograficzny. W skansenie mogliśmy zobaczyć dwór rodziny Moniaków, który stał się zaczątkiem skansenu, chatę tkacza, olejarnię, folusz, zagrody chłopskie typu orawskiego, XVI-wieczny kościół z Tokarni, karczmę. Przewodniczka szczegółowo nam opowiedziała o życiu dawnych mieszkańców Orawy. Ciekawość naszą wzbudziła chata gospodarza o nazwisku Misiniec, w której Karol Wojtyła nocował w 1938 roku jako student, członek Junackiego Hufca Pracy, podczas budowy drogi na Przełęcz Krowiarki.

Ostatnim punktem wycieczki był kilkukilometrowy spacer na polanę Gubernasiówka leżącą na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. O tej porze roku występują tam tysiące przepięknych krokusów, tak, że trzeba naprawdę uważać, aby nie przydeptać tych wyjątkowych kwiatów. Na tym zakończyliśmy wycieczkę, zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Wadowic.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ