SKKT - 2011/2012

W piękny marcowy weekend, kiedy w powietrzu czuć było zbliżającą się wiosnę, uczniowie naszej szkoły wspólnie z członkami sekcji turystycznej przy PUKS „Karol” Wadowice wybrali się w najbliższy Wadowicom i ulubiony przez bł. Jana Pawła II Beskid Mały. Trasa wycieczki obejmowała wyjazd do Rzyk Jagódek, wyjście na Groń Jana Pawła II, przejście czerwonym szlakiem (Małym Szlakiem Beskidzkim) w kierunku Łamanej Skały i Potrójnej oraz zejście przez Jawornicę do Targanic.

Początkowe podejście czarnym szlakiem do krzyżówki ze szlakiem „serduszkowym” było lekką rozgrzewką. Szczytowe partie Gronia i Leskowca pokryte są wciąż śniegiem, w którym łatwo zapaść się, czasem nawet po pas. Z Gronia Jana Pawła II mogliśmy podziwiać piękną panoramę na Pogórze Śląskie i Wielicke, oraz położone w dolina rzek: Ponikiew i Wadowice. W położonym tuż pod szczytem schronisku był czas na odpoczynek i posiłek przed dalszym wędrowaniem.Od tego miejsca poruszaliśmy się czerwonym szlakiem wytyczonym w tej części przez Władysława Midowicza – znanego geografa i działacza turystycznego, który wyznakował m.in. „Perć Akademików” – najtrudniejszy szlak na Babią Górę. „Babkę” mogliśmy podziwiać w pełnej okazałości ze szczytu Leskowca. Widoczność była na tyle dobra, że z łatwością można było zobaczyć też tatrzańskie szczyty. Znad Przełęczy Krowiarki wyrastał Starorobociański Wierch – najwyższy w polskich Tatrach Zachodnich, a nad pasmem Polic zauważyć można było masywną sylwetkę Lodowego Szczytu.

Dalsza trasa wiodła granią wśród lasów świerkowych aż do najwyższego szczytu tzw. Gór Zasolskich czyli Łamanej Skały (929 m n.p.m.) Stąd, trawersując zbocze, udaliśmy się na krótki odpoczynek pod chatkę studencką w okolicach Potrójnej. Po chwili relaksu i zabaw z Tofikiem przeszliśmy pod wychodnię skalną tzw. Zbójnickie Okno. Tutaj był czas na pamiątkowe zdjęcia na tle masywnej, piaskowej skały.
Do chatki na szczycie Potrójnej dotarliśmy tuż przed zachodem słońca, a przywitał nas… koń gospodarzy. Na miejscu po solidnym posiłku odbył się konkurs z wiedzy o Beskidzie Małym, w którym wszystkie grupy wypadły świetnie!

Najstarsza grupa gimnazjalono-licealna wraz z czwartoklasistką Zuzią wstała już po 5 rano, by ze szczytu Potrójnej przywitać wschód słońca. Pierwsze promyki słońca znad Leskowca tuż przed godz. 6 oświetliły nasze twarze, oraz wspaniale prezentujący się masyw Babiej Góry.
Po śniadaniu wyruszyliśmy żółtym szlakiem (pamięci Franciszka Frysia) przez Jawornicę do Targanic, by zdążyć na mszę św. w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i autobus do domu.
Trudna, ze względu na topniejący mokry śnieg, trasa dała się nam we znaki, ale przynajmniej mogliśmy, chyba ostatni raz tej zimy, przemoczyć nasze obuwie:)
"Moje buty są nieprzemakalne, ale dziś przemokły mi od środka." /jeden z uczestników wycieczki/

Wycieczkę zorganizował PUKS Karol Wadowice, współfinansowana była ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

Zapraszamy na stronę http://pukskarol.pl/

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ