W roku szkolnym 2017/2018 utworzona została grupa Wolontariatu.

Wolontariat to dobrowolna, świadoma i bezinteresowna działalność na rzecz innych. Polega na poświęceniu czasu i energii na rzecz innej osoby. Działalność wolontarystyczna ma charakter bezpłatny tzn. wolontariusz nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Uwrażliwia na potrzeby innych zarówno ludzi jak i zwierząt.

Z wolontariuszami współpracować będą: p. Daria Prokopiuk, p. Beata Kocemba, p. Renata Targosz, s. Wiktoria, p. Anna Sikora.

Do Wolontariatu dołączyli uczniowie: Alicja Zybek, Klaudia Smolec, Wiktoria Karczmarska, Dawid Targosz, Maciej Tatar, Dominika Balonek, Julia Graca, Natalia Worytko, Izabela Gąsiorek, Wiktoria Kraus, Natalia Sapoń, Mateusz Pieczara, Patrycja Giza, Milena Bąk, Emilia Madyda, Zuzanna Kosek, Dominika Pawłowska, Linda Kwaczała, Nikola Simsak, Paulina Stuglik, Weronika Banaś, Dominika Hydzik, Martyna Mierzejewska, Hanna Handzlik, Emilia Handzlik, Oliwia Senkowska, Kacper Wądolny.

 

Pierwszym działaniem Wolontariatu była zbiórka karmy dla zwierząt. Zebraliśmy 120 paczek i puszek karmy oraz kilkadziesiąt kocyków oraz zabawek dla bezdomnych  psów i kotów. Bardzo gorąco i serdecznie dziękujemy wszystkim, którym leży na sercu dobro bezdomnych zwierząt. Podarowane rzeczy trafią do schroniska w Krakowie.

 


We wrześniu nasza szkoła rozpoczęła Małopolski Projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". W ramach tego projektu nawiązaliśmy współpracę z Parafią Krysowice i Strzelczyska na Ukrainie. Poprzez różnorodne akcje pod hasłem "Bez granic" pragniemy pomagać naszym rówieśnikom z Ukrainy i ich rodzinom.

W październiku grupa szkolnego Wolontariatu ogłasza akcję "Podziel się ołówkiem". Organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych, artykułów plastycznych oraz książeczek z kolorowankami i zabawek, które przekażemy dzieciom z Krysowic i Strzelczysk na Ukrainie.
Ofiarowane rzeczy prosimy przekazywać do sali nr 16.
Wszystkim uczniom i ich Rodzinom oraz Pracownikom Szkoły, którzy "podzielą się ołówkiem" składamy serdeczne podziękowania.

7 listopada 2017 r. wolontariusze zapakowali przybory szkolne zgromadzone podczas październikowej zbiórki. Paczki z darami przekażemy księdzu Pawłowi Antolakowi, proboszczowi parafii w Krysowicach na Ukrainie i koordynatorowi projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", który odwiedzi nas 20 listopada. Zebraliśmy: 14 teczek, 34 bloki rysunkowe, 40 długopisów, 28 paczek pisaków, 93 ołówki, 23 kleje, 18 przyborów geometrycznych, 24 paczki plasteliny, 132 zeszyty, 49 pędzli, 17 paczek farb, 9 temperówek, 60 paczek kredek, 32 gumki do mazania, 2 piórniki z wyposażeniem, 2 nożyczek, 14 taśm klejących, 9 notesów, 3 śniadaniówki, 3 pudełka kredy, 4 kolorowanki, 11 kostek biurowych, 36 okładek.

Dziękujemy: p. Sylwii Sula, p. Annie Tyrybon, p. Lucynie Krzemień oraz wszystkim rodzinom za wsparcie materialne i finansowe naszej akcji.

W listopadzie wolontariusze oraz uczniowie z Kółka Plastycznego "Mali artyści" przygotowywali ozdoby świąteczne na Szkolny Kiermasz: gipsowe anioły, szyszkowe bombki, szklane lampioniki, zimowe obrazki itp.

Dziękujemy: p. Monice Homel za materiały dekoracyjne oraz p. Ewelinie Chmielowskiej za foliowe opakowania.

20 listopada naszą szkołę odwiedził ks. Paweł Antolak - proboszcz parafii w Krysowicach, koordynator projektu "Bez granic" na Ukrainie.
Ks. Paweł spotkał się z wolontariuszami, opowiedział o codziennym życiu na Ukrainie, podziękował za podjęte zadania w ramach projektu "Bez granic" i zaprosił do Krysowic.

Dla dzieci z Krysowic, Czyszek i Strzelczysk przekazaliśmy zebrane podczas październikowej akcji "Podziel się ołówkiem" - przybory szkolne i materiały plastyczne oraz "mikołajkowe" słodycze otrzymane od sponsora: ZPC "Skawa".

W dniach 5 i 6 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole Świąteczny Kiermasz, na którym wolontariusze sprzedawali wykonane na listopadowych warsztatach artystycznych ozdoby świąteczne oraz pierniczki i ozdoby wykonane przez rodziców i nauczycieli.

Dziękujemy: p. Joannie Wądolny za upieczenie na kiermasz świątecznych pierniczków, p. Ewie Handzlik, p. Małgorzacie Oleksy, p. Marzence Pałosz za wykonanie pięknych stroików.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dochód z kiermaszu przeznaczyliśmy na wsparcie akcji "Szlachetna Paczka" (pomoc finansową - zakup koniecznych lekarstw dla najuboższej rodziny w Krysowicach, borykającej się z chorobą nowotworową babci i mamy).

8 grudnia zakończyliśmy zbiórkę darów w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Szlachetna paczka".

  • Dla wybranej rodziny zakupiliśmy pralkę oraz produkty żywnościowe i środki czystości, o które prosili (ze zgromadzonych i zakupionych produktów przygotowaliśmy 8 paczek).
  • Dla rodziny z naszej szkoły zakupiliśmy niezbędną odzież dla dzieci, oraz środki czystości i produkty żywnościowe.
  • Dla samotnej babci z naszego osiedla, która prosiła o pomoc zakupiliśmy potrzebne produkty żywnościowe i środki czystości.

Szczególnie serdecznie dziękujemy p. Sylwii Malczyk za zorganizowanie Piernikowego Kiermaszu i przekazanie całego dochodu ze sprzedaży na "Szlachetna Paczkę", p. Marcinowi Krzemieniowi, p. Zofii Kulig, wszystkim rodzinom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy wspomogli materialnie i finansowo tę wspaniałą akcję.

W grudniu wolontariusze w ramach akcji "Zapach świąt" ozdabiali świąteczne pierniczki oraz pomarańcze, przygotywali życzenia. Tuż przed świętami, 22 i 23 grudnia wraz z opiekunami Wolontariatu - s. Witkorią i panią Beatą - roznosili przygotowane prezenty: samotnym, starszym i chorym mieszkańcom osiedla Pod Skarpą i osiedla Kopernika.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

W styczniu wolontariusze realizowali kolejne zadania zaplanowane w ramach projektu "Bez granic". Dla pensjonariuszy DPS-u przygotowali program "Hej kolęda, kolęda!". Na kolejnych próbach wytrwale ćwiczyli swoje role do jasełek oraz śpiew kolęd.

 

W piątek 19 stycznia Wolontariusze SP1 wraz z opiekunami odwiedzili Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej. Pensjonariusze obejrzeli jasełka wyreżyserowane przez s. Wiktorię, wysłuchali koncertu kolęd oraz życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka, otrzymali ozdobione przez Wolontariuszy aniołki. Potem na prośbę pensjonariuszy długo wspólnie kolędowaliśmy przy choince.
To były niezwykle wzruszające i piękne chwile!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

W poniedziałek 22 stycznia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzali Babcie i Dziadków na os. Pod Skarpą, składali życzenia i wręczali przygotowane "Kwiatki dla Babci i Dziadka".

 

W czasie zimowych ferii (12 - 15 lutego) w ramach projektu "Bez granic" przedstawiciele Wolontariatu SP1 wraz z opiekunami planują wyjazd do Krysowic na Ukrainie.