Wolontariat - 2017-2018
W roku szkolnym 2017/2018 utworzona została grupa Wolontariatu.
Wolontariat to dobrowolna, świadoma i bezinteresowna działalność na rzecz innych. Polega na poświęceniu czasu i energii na rzecz innej osoby. Działalność wolontarystyczna ma charakter bezpłatny tzn. wolontariusz nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Uwrażliwia na potrzeby innych zarówno ludzi jak i zwierząt.
Z wolontariuszami współpracować będą: p. Daria Prokopiuk, p. Beata Kocemba, p. Renata Targosz, s. Wiktoria, p. Anna Sikora.
Pierwszym działaniem Wolontariatu była zbiórka karmy dla zwierząt. Zebraliśmy 120 paczek i puszek karmy oraz kilkadziesiąt kocyków oraz zabawek dla bezdomnych psów i kotów. Bardzo gorąco i serdecznie dziękujemy wszystkim, którym leży na sercu dobro bezdomnych zwierząt. Podarowane rzeczy trafią do schroniska w Krakowie.
We wrześniu nasza szkoła rozpoczęła Małopolski Projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". W ramach tego projektu nawiązaliśmy współpracę z Parafią Krysowice i Strzelczyska na Ukrainie. Poprzez różnorodne akcje pod hasłem "Bez granic" pragniemy pomagać naszym rówieśnikom z Ukrainy i ich rodzinom.
W październiku grupa szkolnego Wolontariatu ogłasza akcję "Podziel się ołówkiem". Organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych, artykułów plastycznych oraz książeczek z kolorowankami i zabawek, które przekażemy dzieciom z Krysowic i Strzelczysk na Ukrainie.
Ofiarowane rzeczy prosimy przekazywać do sali nr 16.
Wszystkim uczniom i ich Rodzinom oraz Pracownikom Szkoły, którzy "podzielą się ołówkiem" składamy serdeczne podziękowania.
7 listopada 2017 r. wolontariusze zapakowali przybory szkolne zgromadzone podczas październikowej zbiórki. Paczki z darami przekażemy księdzu Pawłowi Antolakowi, proboszczowi parafii w Krysowicach na Ukrainie i koordynatorowi projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", który odwiedzi nas 20 listopada. Zebraliśmy: 14 teczek, 34 bloki rysunkowe, 40 długopisów, 28 paczek pisaków, 93 ołówki, 23 kleje, 18 przyborów geometrycznych, 24 paczki plasteliny, 132 zeszyty, 49 pędzli, 17 paczek farb, 9 temperówek, 60 paczek kredek, 32 gumki do mazania, 2 piórniki z wyposażeniem, 2 nożyczek, 14 taśm klejących, 9 notesów, 3 śniadaniówki, 3 pudełka kredy, 4 kolorowanki, 11 kostek biurowych, 36 okładek.
Dziękujemy: p. Sylwii Sula, p. Annie Tyrybon, p. Lucynie Krzemień oraz wszystkim rodzinom za wsparcie materialne i finansowe naszej akcji.
W listopadzie wolontariusze oraz uczniowie z Kółka Plastycznego "Mali artyści" przygotowywali ozdoby świąteczne na Szkolny Kiermasz: gipsowe anioły, szyszkowe bombki, szklane lampioniki, zimowe obrazki itp.
Dziękujemy: p. Monice Homel za materiały dekoracyjne oraz p. Ewelinie Chmielowskiej za foliowe opakowania.
20 listopada naszą szkołę odwiedził ks. Paweł Antolak - proboszcz parafii w Krysowicach, koordynator projektu "Bez granic" na Ukrainie.
Ks. Paweł spotkał się z wolontariuszami, opowiedział o codziennym życiu na Ukrainie, podziękował za podjęte zadania w ramach projektu "Bez granic" i zaprosił do Krysowic.
Dla dzieci z Krysowic, Czyszek i Strzelczysk przekazaliśmy zebrane podczas październikowej akcji "Podziel się ołówkiem" - przybory szkolne i materiały plastyczne oraz "mikołajkowe" słodycze otrzymane od sponsora: ZPC "Skawa".
W dniach 5 i 6 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole Świąteczny Kiermasz, na którym wolontariusze sprzedawali wykonane na listopadowych warsztatach artystycznych ozdoby świąteczne oraz pierniczki i ozdoby wykonane przez rodziców i nauczycieli.
Dziękujemy: p. Joannie Wądolny za upieczenie na kiermasz świątecznych pierniczków, p. Ewie Handzlik, p. Małgorzacie Oleksy, p. Marzence Pałosz za wykonanie pięknych stroików.
Dochód z kiermaszu przeznaczyliśmy na wsparcie akcji "Szlachetna Paczka" (pomoc finansową - zakup koniecznych lekarstw dla najuboższej rodziny w Krysowicach, borykającej się z chorobą nowotworową babci i mamy).
8 grudnia zakończyliśmy zbiórkę darów w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Szlachetna paczka".
- Dla wybranej rodziny zakupiliśmy pralkę oraz produkty żywnościowe i środki czystości, o które prosili (ze zgromadzonych i zakupionych produktów przygotowaliśmy 8 paczek).
- Dla rodziny z naszej szkoły zakupiliśmy niezbędną odzież dla dzieci, oraz środki czystości i produkty żywnościowe.
- Dla samotnej babci z naszego osiedla, która prosiła o pomoc zakupiliśmy potrzebne produkty żywnościowe i środki czystości.
Szczególnie serdecznie dziękujemy p. Sylwii Malczyk za zorganizowanie Piernikowego Kiermaszu i przekazanie całego dochodu ze sprzedaży na "Szlachetna Paczkę", p. Marcinowi Krzemieniowi, p. Zofii Kulig, wszystkim rodzinom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy wspomogli materialnie i finansowo tę wspaniałą akcję.
W grudniu wolontariusze w ramach akcji "Zapach świąt" ozdabiali świąteczne pierniczki oraz pomarańcze, przygotywali życzenia. Tuż przed świętami, 22 i 23 grudnia wraz z opiekunami Wolontariatu - s. Witkorią i panią Beatą - roznosili przygotowane prezenty: samotnym, starszym i chorym mieszkańcom osiedla Pod Skarpą i osiedla Kopernika.
W styczniu wolontariusze realizowali kolejne zadania zaplanowane w ramach projektu "Bez granic". Dla pensjonariuszy DPS-u przygotowali program "Hej kolęda, kolęda!". Na kolejnych próbach wytrwale ćwiczyli swoje role do jasełek oraz śpiew kolęd.
W piątek 19 stycznia Wolontariusze SP1 wraz z opiekunami odwiedzili Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej. Pensjonariusze obejrzeli jasełka wyreżyserowane przez s. Wiktorię, wysłuchali koncertu kolęd oraz życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka, otrzymali ozdobione przez Wolontariuszy aniołki. Potem na prośbę pensjonariuszy długo wspólnie kolędowaliśmy przy choince.
To były niezwykle wzruszające i piękne chwile!
W poniedziałek 22 stycznia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzali Babcie i Dziadków na os. Pod Skarpą, składali życzenia i wręczali przygotowane "Kwiatki dla Babci i Dziadka".
W ramach realizacji projektu "Bez granic" grupa wolontariuszy z naszej szkoły wraz z panią dyrektor i opiekunami udała się na Ukrainę, by odwiedzić Krysowice i Strzelczyska – zaprzyjaźnione polskie wsie znajdujące się w obwodzie lwowskim.
Wyruszyliśmy rankiem 1 marca 2018 r., by jak najwcześniej znaleźć się na przejściu granicznym w Medyce. W Krysowicach czekał już na nas ks. Paweł Antolak – proboszcz tamtejszej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej oraz siostry służebniczki prowadzące przedszkole oraz dom sanktuaryjny, w którym zamieszkaliśmy na kilka dni. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu tradycyjnego barszczu ukraińskiego pojechaliśmy do oddalonych o trzy kilometry Strzelczyk, by zobaczyć polską szkołę oraz spotkać się z ks. Mieczysławem Frytkiem, który od kilkunastu lat pracuje na Ukrainie. Po wieczornej Mszy św. czekała na nas najprzyjemniejsza część dnia – spotkanie z dziećmi z Krysowic i okolicznych wiosek. Podczas tego wieczoru przedstawiliśmy krótką prezentację o naszej szkole i założeniach projektu "Bez granic", a potem bawiliśmy się w różne zabawy integracyjne i słuchaliśmy opowieści o życiu, zainteresowaniach, pasjach i problemach naszych nowych kolegów.
Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu Lwowa. Miasto założył w XIII w. ukraiński król Danylo Halicki, a nazwał je na cześć swego syna – Lwa. Najpierw nasze kroki skierowaliśmy na Cmentarz Łyczakowski, który jest najstarszą nekropolią Lwowa. Znaleźliśmy tu groby wielu wybitnych Polaków, pisarzy Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej czy matematyka Stefana Banacha. W południowo-wschodniej części cmentarza znajduje się autonomiczny Cmentarz Obrońców Lwowa. Pochowani są tam polegli w walkach o miasto z lat 1918-1919 oraz 1920. Cmentarz często określany jest mianem Cmentarza Orląt, ponieważ większość poległych to uczniowie lwowskich gimnazjów i szkół średnich w wieku kilkunastu lat (najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat). Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, czyli opera lwowska zachwyciła nas przepięknymi, bogato zdobionymi wnętrzami oraz niezwykłą akustyką (a mogliśmy to sprawdzić, bo kiedy zwiedzaliśmy, to na scenie odbywała się próba przed spektaklem). Kiedy dotarliśmy do centrum miasta, nie mogliśmy ominąć Katedry Ormiańskiej, gdyż jest to jeden z najciekawszych lwowskich kościołów. Ta niepozorna budowla mieszcząca się przy ulicy Krakowskiej zachwyca feerią barw, a kolorowe ornamenty przypominają malowidła z meczetów. Odwiedziliśmy także Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten trójnawowy gmach wybudowany w stylu gotyckim to jeden z najstarszych kościołów w mieście, a znajduje się przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku. Spacer po Lwowie zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji o nazwie "Premiera Lwowska". Wieczór spędziliśmy na zabawach z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi, wspólnym śpiewaniu i nauce tańca radości.
Trzeci, a zarazem ostatni dzień naszego pobytu w Krysowicach był czasem pożegnań, ale także chwilą na ostatnie rozmowy i przekazanie przywiezionych z Polski upominków. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Łańcucie - dawną rezydencję magnacką Lubomirskich i Potockich. Tam chyba najbardziej zachwyciła nas wozownia licząca kilkadziesiąt karet, powozów, bryczek i sań używanych niegdyś przez właścicieli.
Wyjazd był wspaniałą przygodą, ale także czasem na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Mamy nadzieję, że rówieśnicy z Ukrainy odwiedzą nas jeszcze w tym roku szkolnym.
W przedświąteczny poniedziałek i wtorek wolontariusze sprzedawali na kiermaszu wielkanocnym przygotowane wcześniej ozdoby, kartki świąteczne oraz babeczki. Zarobione pieniądze (aż 528zł!) przeznaczone zostaną na dofinansowanie przyjazdu naszych ukraińskich kolegów do Wadowic.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, ale w szczególności: Dominice Pawłowskiej za upieczenie przepysznych babeczek cytrynowych, Zosi Potoczny za niesamowite muffinki, Kacprowi Wądolnemu za babeczki jogurtowe oraz pani Ewie Handzlik za uszycie cudnych, kolorowych tulipanów.
Od 5 do 8 czerwca 2018 r. gościliśmy przyjaciół z Krysowic i Czyszek - polskich wiosek na Ukrainie.
W czasie pobytu dzieci i ich opiekunowie zwiedzili Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków oraz Mini ZOO w Inwałdzie. Najwięcej radości sprawił im pobyt w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, kąpiel na Basenie Delfin w Wadowicach, rozgrywki sportowe na szkolnym boisku i wspólne pożegnalne ognisko na Zbywaczówce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do umilenia pobytu naszych przyjaciół z Krysowic i Czyszek!
« poprzednia | następna » |
---|