SKKT - 2012/2013

W piękną, słoneczną niedzielę, 21 października 2012 r. ponad 100 osób wybrało się na ostatni w tym roku rodzinny rajd zorganizowany przez Klub Karol Wadowice. Naszą szkołę reprezentowało ponad 50 osób (uczniowie, rodzice, nauczyciele). Złotą polską jesień, najlepiej można zobaczyć w Pieninach, które stały się celem tego wyjazdu.

Po Mszy Św. w Niedzicy w kościele pw. Św. Bartłomieja przejechaliśmy do Sromowiec Niżnych w dolinie Dunajca, skąd żółtym szlakiem PTTK przez malowniczy Wąwóz Szopczański wcinający się pomiędzy wapienne skały weszliśmy na Przełęcz Szopka. Przełęcz ta ma jeszcze inną nazwę, którą nadali jej wychodzący wąwozem piechurzy. Ocierając pot z czoła, cieszyli się, że to koniec męczącego podejścia mówiąc „Chwała Bogu”. Po odpoczynku na przełęczy w kilkanaście minut przeszliśmy pod szczyt Trzech Koron, gdzie po krótkim odczekaniu w kolejce mogliśmy się raczyć pięknymi widokami z najwyższego wierzchołka – Okrąglicy (982 m n.p.m.). Stąd roztacza się imponująca panorama na cztery strony świata i wspaniale widać wijącą się nić Dunajca, Tatry, Gorce, Babią Górę, Beskid Sądecki oraz Pieniny Polskie i Słowackie.

Po dojściu na Przełęcz Kosarzyską postanowiliśmy podejść na Zamkową Górę, miejsce, w którym stał średniowieczny zamek, w którym schronienia przed Tatarami udzielono Św. Kindze. Obecnie znajdują się tam zabezpieczone ruiny murów oraz postawiona w 1904 roku figurka Św. Kingi w skalnej grocie.

Pod schronisko „Trzy Korony” wróciliśmy zielonym, łagodniejszym szlakiem, a pod schroniskiem nie mogło zabraknąć grupowego zdjęcia z pięciowierzchołkowymi… Trzema Koronami. Pieniny pożegnały nas piękną pogodą i kolorami jesieni, a pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego złowieszczo zapowiadają za tydzień… pierwszy śnieg.