SKKT - 2011/2012

Piękny niedzielny dzień, uśmiechnięta grupa, dobry humor i chęć wędrowania. To patent na idealną rodzinną górską wyprawę. Wiosenny rajd górski zorganizowany 20 maja 2012 r. przez PUKS „Karol” Wadowice zgromadził ponad 70 osób, z czego 2/3 stanowiła społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 (uczniowie, rodzice i nauczyciele).

zobaczyliśmy „Mały Wawel” w Suchej Beskidzkiej i słynną karczmę Rzym. Po dotarciu do przysiółka Roztoki rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Miejsce to jest bardzo szczególne. Tędy też w latach 60-tych ubiegłego wieku wędrowali w góry Prymas Tysiąclecia – kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup, a później kardynał Karol Wojtyła. Historię poświadcza ścieżka dydaktyczna utworzona wzdłuż żółtego szlaku PTTK, na której znajduje się obelisk poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Po męczącym podejściu dotarliśmy na szczyt Jałowca (1111 m n.p.m.) Tutaj podziwialiśmy piękną panoramę na Beskid Żywiecki (Babia Góra, Pilsko, Rysianka), Beskid Śląski (Skrzyczne, Klimczok, Barania Góra), Małą Fatrę na Słowacji (Stoh). Widok był naprawdę imponujący. Po odpoczynku wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku przełęczy Opaczne. Tam przy murach prywatnego schroniska był czas na posiłek. Dalsza wędrówka szerokim szlakiem, w dół do doliny Stryszawki była już prawdziwym odpoczynkiem. Zejście zakończyliśmy w przysiółku Siwcówka, tym samym, w którym mieście się klasztor sióstr Zmartwychwstanek, do którego należała pochodząca stąd służebnica Boża – Kunegunda Siwiec.

W autokarach wręczono nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, oraz tym, którzy wykazali się najlepszą wiedzą. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach i górskich wyprawach.

Rajd był współfinansowany przez Urząd Miejski w Wadowicach.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ