Programy

Nasz biblioteka szkolna od wielu lat bierze udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

1 czerwca 2001 r. Fundacja ABCXXI zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samouznanie. Czytanie niemowlęciu stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi pozwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają.

Jak staramy się rozbudzać u dzieci zamiłowanie do czytania i wyrobić w nich nawyk czytania na całe życie? W ciągu roku szkolnego organizujemy szereg akcji i spotkań czytelniczych. Stałe akcje to m.in.:

  • Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia (wcześniej Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka, 14 października),
  • Światowy Dzień Pluszowego Misia (25 listopada),
  • Mikołajki z Mikołajkiem,
  • uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki,
  • Wiosenna / Jesienna Zbiórka Książek,
  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (czerwiec).

Koordynator akcji w naszej szkole, p. Magdalena Ścibielska otrzymała za swą działalność na rzecz kampanii wyróżnienia.