Jak nie czytam, jak czytam? 10 czerwca uczniowie ze szkół z całej Polski ustanowili rekord w jednoczesnym czytaniu książek. Również nasza szkoła brała udział w tej akcji. Tuż przed godziną 10 zaopatrzeni we własne książki uczniowie oraz nauczyciele spotkali się na korytarzu. W "przerwie na czytanie" brało udział 170 osób. Zobacz zdjęcia

Początek czerwca? To Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! W naszej szkole spotkania z ciekawą książką odbywają się nie tylko w bibliotece, ale i w klasach. Nawet dzieci z Przedszkola nr 5 pojawiły się w szkolnej bibliotece, by posłuchać przygód Mamy Mu.

2 czerwca obie klasy czwarte udały się do Wadowickiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z ks. Jackiem Jezierskim, rektorem oo. Pallotynów. Jak się okazało, ks. Jezierski jest miłośnikiem zwierząt i do czytania wybrał książkę o ptakach. Uczniowie chętnie słuchali ptasich opowieści. Mieli także okazję obejrzeć XIX-wieczną prasę drukarską wypożyczoną specjalnie z Muzeum Miejskiego. Zobacz zdjęcia

Ostatni turniej szachowy rozegrany został 31 maja. Uczniowie z klas 1-3 grali systemem szwajcarskim, każdy po 5 partii.
I miejsce zajął Mateusz Przystał, II miejsce - Filip Komendera, a na III miejscu uplasowała się Marta Gibas. Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom wzorowej postawy na turnieju. Zobacz zdjęcia

Z okazji 170. rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza w szkole odbył się "wieczór afrykański" dla klas 4-6. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia sylwetki pisarza. Uczniowie przypomnieli sobie, jakie zwierzęta można zobaczyć na tym kontynencie, dowiedzieli się jak wygląda nauka w afrykańskiej szkole oraz wypróbowali kilka zabaw afrykańskich. Głównym punktem wieczoru była projekcja filmu "W pustyni i w puszczy". Na zakończenie spotkania zgromadzeni skosztowali słodkości z Czarnego Lądu.

Najodważniejsi szachiści z klas 4-6 zmierzyli się 11 maja w turnieju o tytuł mistrza szkoły. Każdy gracz rozegrał 7 partii. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Kacper Smaza, który zebrał komplet punktów. Zażarta walka toczyła się o dalsze miejsca. Ostatecznie II miejsce zajął Norbert Handzlik, III miejsce przypadło Maksymilianowi Stuglikowi. Zobacz zdjęcia

Wadowicka Biblioteka Publiczna gościła 15 kwietnia półfinalistów Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Naszą szkołę reprezentowało troje trzecioklasistów oraz trzy szóstoklasistki - osoby, które najlepiej napisały szkolny test w lutym. Uczniowie zostali bardzo miło ugoszczeni przez pracowników biblioteki, a po napisaniu testu zwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

31 marca po raz drugi biblioteka zorganizowała Szkolny Turniej Superfarmera. Rywalizowało ze sobą prawie 60 uczniów, którzy poprzez zabawę kształcili umiejętności matematyczne oraz logiczne myślenie.
Najpierw odbyły się eliminacje dla klas starszych, następnie młodszych. W półfinałach już tylko 16 uczniów walczyło o awans do finału. Ostatecznie w turnieju zwyciężył Wojciech Popiel. W finale znaleźli się jeszcze: Oliwia Medoń (2. miejsce), Jeremiasz Stuglik (3. miejsce) i Emilia Harmata (4. miejsce). Zobacz zdjęcia

Trwa kolejna edycja konkursu czytelniczego "Detektyw literacki". Co wtorek szukajcie zagadek dotyczących książek zakupionych w ramach projektu "Książki naszych marzeń".

Aż 15 uczniów zdobyło 10 sprawności w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Rekordzistka - Olga Rokowska - zdobyła aż 1893 punkty!
Pora na szkolny test eliminacyjny do półfinałów wojewódzkich. Odbędzie się on pod koniec lutego. Wymagana jest znajomość książek: "Jacek, Wacek i Pankracek" (w kl. 1-3) i "Wakacje z duchami" (w kl. 4-6).

"Moja ulubiona figura szachowa" to konkurs plastyczny ogłoszony dla uczniów klas drugich, którzy w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie "Edukacja przez szachy w szkole".

Od października do grudnia trwał konkurs czytelniczy dla czwartoklasistów. Uczniowie wykonywali zadania, zdobywając punkty dla klasy. Musieli m.in. wykonać gazetkę poświęconą książkom, napisać list zachęcający do przeczytania powieści „BFO”, narysować ilustrację do ciekawego fragmentu, zorganizować flash mob z książką w tle.
Konkurs wygrała klasa 4a. Nagrody indywidualne otrzymali: Karol Hareńczyk, Zofia Schejbal (4a) i Dawid Cygan (4b).

W listopadzie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali karty biblioteczne. Podczas wizyty w bibliotece zapoznali się ze zbiorami oraz regulaminem bibliotecznym. Oczywiście każdy pierwszoklasista mógł wypożyczyć ciekawą książkę do czytania.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników".
Więcej informacji

W październiku odbył się cykl warsztatów czytelniczych skierowanych do uczniów klas pierwszych w ramach akcji "Czytam sobie w bibliotece" zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz wydawcę serii "Czytam sobie". Dzieci na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz materiały edukacyjne.

W konkursie bibliotecznym "Korona ci z głowy nie spadnie" największą znajomością związków frazeologicznych wykazała się Oliwia Matysiak (6b).
Oto jedna z czwartkowych niespodzianek - w bibliotece pojawiły się trzy pudła z nowymi książkami! W tym roku szkolnym bierzemy udział w programie rządowym "Książki naszych marzeń" i mogliśmy zakupić pozycje wybrane przez uczniów.

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. We wtorki odbywały się zajęcia czytelnicze dla najmłodszych, w środy - spotkania Klubu Gier Planszowych, w czwartki czekały na gości niespodzianki, a w piątki - na kulturalnych porankach m.in. słuchaliśmy transmisji Festiwalu Chopinowskiego, ćwiczyliśmy pantomimę lub projektowaliśmy kostiumy baletowe.

"Książki naszych marzeń" to rządowy program umożliwiający zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Udział w projekcie rozpoczynamy od konsultacji przez zakupem książek.

Rok szkolny 2015/2016 w bibliotece rozpoczął się od wypożyczania podręczników i wydawania materiałów ćwiczeniowych uczniom klas pierwszych, drugich i czwartych. To były pracowite dni!