Patron szkoły

Wdzięczni za dar kanonizacji bł. Jana Pawła II staraliśmy się, aby roku szkolnym 2013/2014 panowała szczególna, refleksyjna, pełna duchowych wartości, rodzinna atmosfera.


Kilkakrotnie spotykaliśmy się z mieszkańcami naszego osiedla, naszymi rodzicami oraz dziadkami i babciami.
20 listopada 2013 r. odbyło się „Spotkanie z Janem Pawłem II” – uroczysta akademia ku czci naszego patrona, pełna wspomnień z jego życia, archiwalnych nagrań, zakończona słodkim poczęstunkiem. Występ ten tydzień później został zaprezentowany w podziemiach kościoła św. Piotra Apostoła.
Drugie miłe spotkanie to wspólne „Kolędowanie z Janem Pawłem II” 24 stycznia 2014 r. Nasza szkoła wraz z Radą Osiedlową nr 9 zorganizowała je dla Seniorów z osiedla Pod Skarpą. To świąteczne spotkanie sprawiło wiele radości naszym Babciom i Dziadkom i przypomniało im, że dla swoich wnuków są bezcennym darem godnym szacunku i miłości.

Godne uczestniczenie we Mszach Świętych było nieodłączną częścią wielu naszych ważnych uroczystości - Święta Patrona naszej szkoły (22 października), Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze w Częstochowie, czy obchodzenia 4 listopada imienin patrona naszej szkoły na szlaku w Dolinie Chochołowskiej.
W każdy czwartek marca włączaliśmy się również z pieśnią i modlitwą do aktywnego udziału we Mszach ku czci błogosławionego Jana Pawła II w parafii św. Piotra Apostoła.

Pogłębialiśmy wiedzę o życiu i nauczaniu Jan Pawła II, nie tylko podczas katechezy czy lekcji wychowawczych.
Wzięliśmy udział w konkursie literacko-plastycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Choczni pod hasłem „Jan Paweł II – święty z naszych stron”. Nasze prace przedstawiały miejsca związane z postacią Ojca Świętego, zapraszały do przyjazdu w jego rodzinne strony, wyrażały wdzięczność za jego świętość w formie opisów, listów, modlitw oraz wierszy. Zostaliśmy także organizatorem gminnego konkursu na opracowanie edukacyjnej gry planszowej o życiu i nauce Ojca Świętego.
Również nasz szkolny konkurs regionalny „Co wiem o Wadowicach i okolicy?” umożliwił uczniom wykazanie się znajomością miejsc związanych z Ojcem Świętym, jego dzieciństwem i młodzieńczymi latami.
Jak co roku wzięliśmy także udział w Konkursie Poezji i Piosenki Paschalnej "Wielki Post 2014".

Źródłem nieocenionej wiedzy o naszym patronie okazał się także wyjątkowy gość. 28 maja 2013 r. spotkał się z nami Pan Eugeniusz Mróz, który chodził do wadowickiego gimnazjum z Karolem Wojtyłą. Uczniom klas piątych i szóstych nasz gość opowiadał o szkolnych czasach, o niezwykłej przyjaźni z Ojcem Świętym, z którym utrzymywał kontakt także po wyborze na Stolicę Piotrową.

Wspaniałym doświadczeniem zbliżającym nas do wybitnej postaci Karola Wojtyły był udział czwórki naszych uczniów: Lidii Janickiej, Mai Sumery, Olafa Kocura i Łukasza Brańki w realizacji filmu edukacyjnego „Dobry Święty Człowiek – Jan Paweł II”. Zrealizował go Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Film ukazuje miejsca związane z Janem Pawłem II w Wadowicach, Zakopanem, Krakowie i przekazuje podstawową wiedzę biograficzną i naukę papieską.

W tym roku przede wszystkim postawiliśmy na sport i aktywny wypoczynek, tak ukochane przez Karola Wojtyłę. Młodsze klasy walczyły w spartakiadach - dzieci zmierzyły się w dyscyplinach, które przypominały ulubione sporty Ojca Świętego. Nasi narciarze walczyli o medale na stoku w Spytkowicach w VI Mistrzostwach Gminy w narciarstwie alpejskim.
Klasy pierwsze, drugie, trzecie i czwarte wędrowały śladami naszego patrona, zwiedzając nasze miasto oraz Dom Rodzinny Karola Wojtyły. Klasy szóste udały się na wiosenny rajd do Lanckorony, gdzie na dróżkach kalwaryjskich oraz w Sanktuarium Maryjnym mogły obcować z naturą i wciąż żywym wspomnieniem o Ojcu Świętym.
W czerwcu planujemy także przegląd piosenki turystycznej, z którą tak wspaniale można spędzać czas na górskich szlakach.

Staraliśmy się, aby każdy uczeń próbował odnaleźć własną drogę do świętości. W grudniu wykonaliśmy świąteczne dekoracje w szkole – były to papierowe bombki, na których wypisaliśmy swoje noworoczne zobowiązania do pracy nad sobą i pomocy drugiemu człowiekowi.
Po raz drugi włączyliśmy się ochoczo do akcji „Szlachetna Paczka”, ciesząc się, że w czasie świąt możemy sprawić tak wiele radości potrzebującym.
Po raz szósty gościliśmy w naszej szkole niepełnosprawne dzieci na spotkaniu integracyjnym „Bawmy się razem” (12 grudnia 2013 r.). Wspólnym tańcem, śpiewem, zabawą pokazaliśmy, że przyjaźń, więzi rodzinne, dobro i wrażliwość mają wielką siłę. O tych wartościach opowie nam przygotowany przez nas spektakl pt. „Jak Momo uratowała czas” , który wkrótce obejrzymy na szkolnej scenie.
Pełne oddania hasło - „Kocham Cię, Janie Pawle II” towarzyszyło także wiosną każdemu uczniowi, który mógł twórczo zaprojektować własną koszulkę z logo wyrażającym radość z kanonizacji Naszego Patrona.

I tak wdzięczni za ten wspaniały dar osoby Naszego Rodaka staramy się nieustannie pamiętać, poznawać, podążać Jego śladem...