Patron szkoły

MITRA – ozdobna wysoka czapka ze zwisającymi z tyłu dwiema wstęgami. Składa się z dwóch trójkątów połączonych opaską. Symbolizuje jedność obydwu Testamentów. Używana jako nakrycie głowy biskupa od XII wieku.

PALIUSZ – biała taśma uszyta z białej wełny z wyhaftowanymi sześcioma czarnymi krzyżami, noszonymi wokół szyi na znak władzy. Wywodzi się z insygniów noszonych przez cesarskich urzędników. Stosowany w Kościele od VI wieku. Wykonany przez włoskie siostry zakonne z klasztoru św. Agnieszki, z wełny owiec poświęconych przez papieża w dniu liturgicznego wspomnienia św. Agnieszki.

PEKTORAŁ – to ozdobny krzyż noszony na piersi, wykonany ze szlachetnego metalu. W jego wnętrzu znajdują się często relikwie jakiegoś świętego. Symbolizuje cierpienie i zwycięstwo nad nim. Przypomina o Bożej opiece. W trakcie uroczystości jest niewidoczny – pod ornatem lub kapą.

PASTORAŁ – krzyż nawiązujący do laski pasterskiej. Używany był najpierw przez opatów, biskupów i książąt. Stanowi oznakę władzy. W liturgii pojawił się w IX w. symbolizuje troskę Pasterza o swoją Owczarnię czyli Kościół.

PIERŚCIEŃ PAPIESKI – na nim jest wyryty Herb Papieża. Symbolizuje pieczęć prawdziwej wiary i zaślubiny z Kościołem. Jest znakiem urzędu i sprawowanej godności w Kościele. Noszony jest przez papieży od VII wieku. Po śmierci papieża pierścień jest stapiany, potem na nowo odlewany i grawerowany.

PIERŚCIEŃ RYBAKA – jest to pieczęć Papieża umieszczona na sygnecie noszonym przez Ojca Świętego. Widnieje na nim wizerunek św. Piotra zarzucającego sieć z łodzi. Ojciec Święty odciska tę pieczęć na ważnych dokumentach.