Wydarzenia

10 marca 2021 r. Emilia Gieruszczak uczennica klasy 7a reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim VIII Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Fundacja Zawsze Warto i Stowarzyszenie Polonistów. Konkursy ortograficzne należą do najtrudniejszych, bo polska ortografia potrafi przysporzyć kłopotów nawet największym mistrzom w tej dziedzinie. Czekamy na ogłoszenie wyników i trzymamy kciuki za Emilkę.

Dla tych, którzy chcieliby się zmierzyć z naszpikowanym trudnościami tekstem, jaki pisała Emilka, zamieszczamy fragment dyktanda.

Militarny szach-mat
Powstrzymanie bolszewickiej ofensywy 1920 r. w okolicy Warszawy to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w polskiej historii. Niewiele brakowało, a dopiero co odrodzona Polska stałaby się sowiecką republiką na zachodnich rubieżach. Jednak  dzięki zaangażowaniu żołnierzy oraz mistrzowskiej taktyce dowódców nie tylko udało się ocalić zagrożoną polską państwowość, ale również zahamować rozprzestrzenianie się komunistycznej rewolucji w Europie wyniszczonej Wielką Wojną.
Chlubne zwycięstwo, którego stulecie hucznie obchodziliśmy w minionym roku, znane jest powszechnie pod nazwą "Cud nad Wisłą". Warto by wspomnieć, że to pierwsze zwycięstwo Wojska Polskiego od czasów wiktorii wiedeńskiej i przybliżyć niektóre przeważnie pomijane , a ciekawe szczegóły. Na przykład fakt, że po stronie polskiej walczył także czarnoskóry żołnierz Sam Sandi, uczestnik powstania wielkopolskiego, który zainspirował Polaków, aby posmarowali sobie twarze sadzą w czasie nocnych walk o Borkowo. Swój udział w Bitwie Warszawskiej maja także amerykańscy piloci ochotnicy [...] Jednym z nich był późniejszy reżyser filmowego bestselleru pt. "King Kong". [...]
Bitwa Warszawska w czasach PRL - u była świadomie przemilczana jako niewygodna prawda. Na próżno by szukać wówczas informacji na jej temat. Dziś swobodnie oddajemy hołd bohaterom tamtych wydarzeń.