27 września 2019 r. ośmiu uczniów z klas ósmych wraz z opiekunami (p. Anetą Paleczną i p. Karoliną Gnojek) wyruszyło do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie na Noc Naukowców. Około godziny 16 przybyliśmy na miejsce.
Podzieleni na małe grupki chodzilismy po namiotach, w których naukowcy pokazywali nam różne eksperymenty oraz braliśmy udział w grze terenowej.
Mogliśmy np. zaobserwować co dzieje się z przedmiotami w próżni, pooglądać samoloty na radarze, zobaczyć chromosomy w mikroskopie, dowiedzieliśmy się jak obliczyć liczbę Pi za pomocą zapałek. Weszliśmy także do wybranych pracowni Instytutu PAN. Tam dowiedzieliśmy się m.in. co to jest neutrino, mieliśmy możliwość bezpośredniego połączenia z laboratorium CERN, także podglądaliśmy świat cząstek przez specjalne okulary.
Możliwości było bardzo dużo i na wszystko nie wystarczyło czasu - niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Po udanym popołudniu trzeba było wracać. Mam nadzieje, że zdobyta wiedza tak szybko nie
wyparuje nam z głów.