"Osiemdziesiąt lat temu, 1 września, wybuchła najstraszniejsza w dziejach świata wojna. Wojna, która położyła kres milionom istnień ludzkich i zabrała marzenia". Tymi słowami rozpoczął się 6 listopada 2019 roku niezwykły spektakl poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jego celem było upamiętnienie przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a nade wszystko przypomnienie o odwadze, cierpieniu i ofiarnej walce Polaków, dla których Ojczyzna była najwyższą wartością.
Ze sceny popłynęły wzruszające słowa poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wspomnienia pierwszych dni wojny uczniów wadowickiego liceum i gimnazjum – czasu strachu, niepewności jutra, dramatycznych decyzji… Nie zabrakło przesłania patrona szkoły – Jana Pawła II, podkreślającego wagę pokoju i poszanowania dla drugiego człowieka. Całości dopełniły najpiękniejsze pieśni żołnierskie, prezentacje multimedialne i narodowe tańce, polonez i krakowiak, w wykonaniu najmłodszych. Prezentacja spektaklu miała miejsce dwukrotnie: w samo południe - dla społeczności uczniowskiej  i o godzinie 17.00 – dla zaproszonych gości, rodziców, dziadków i znajomych młodych artystów. Wszyscy obecni brawami docenili bijące ze sceny zaangażowanie i zrozumienie powagi tematu podkreślone nie tylko słowami i śpiewem, ale także niemal autentycznymi strojami, rekwizytami i scenografią.