Wydarzenia

Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można czcić na wiele sposobów. 9 i 10 listopada 2019 r. 13 uczniów z naszej szkoły wyruszyło na 27. Rajd Szlakami Legionów w okolice Tarnowa i Gorlic, by ucząc się, wędrując i zapalając znicze, oddać hołd tym, którym wolność zawdzięczamy.
W trakcie I wojny światowej rejony Tarnowa i Gorlic były areną licznych walk. Największa operacja militarna, zwana bitwą gorlicką, rozegrała się tutaj w pierwszych dniach maja 1915 r. Po obu walczących stronach wzięło w niej udział ok. 300 tys. Żołnierzy. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy cmentarzy, na których spoczęli razem żołnierze wielu narodowości (m.in. Polacy, Rosjanie, Niemcy, Austriacy, Węgrzy, Żydzi) walczący po obydwu stronach. Miały być one godnym pomnikiem dla poległych. Największe wrażenie na wszystkich zrobił pięknie położony cmentarz w Łużnej na wzgórzu Pustka, gdzie spoczywają żołnierze wadowickiego 56. pułku piechoty oraz nekropolia na Łowczówku. Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję podziwiać uroki Beskidu Niskiego, „skalne miasto” w Ciężkowicach oraz romański kościół w Tropiu.
Bardzo dziękujemy panu dyrektorowi Tadeuszowi Włodkowi z SP nr 5 im. Mikołaja Kopernika za organizację wyjazdu.

ZOBACZ ZDJĘCIA