SKKT - 2017/2018

W słoneczną sobotę 12 maja 2018 r. Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne zroganizowało wyczieczkę rowerową na 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny. Wzięło w niej udział 12 uczniów z klas V-VII pod opieką pani Agnieszki Handzlik i pana Bogusława Porzuczka. Trasa przejazdu, oprócz aspektów historycznych, prowadziła do urokliwych zakątków Beskidu Małego. Pierwszym punktem był krzyż i mogiły partyzantów w "Księżym Lesie", następnym stara szkoła w Choczni. Tam uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że budynek ten był miejscem noclegu I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego podczas przemarszu żołnierzy do Kęt na tzw. leża zimowe po krwawej bitwie z Rosjanami pod Łowczówkiem w grudniu 1914 r. Dalsza część wycieczki miał już charakter bardziej terenowy i wymagający fizycznie, ale za to piękny krajobrazowo. Z Kuwika młodzi rowerzyści podziwiali panoramę pasma Bliźniaków i Ostrego Wierchu. Szczególnie trudny okazał się podjazd na Przełęcz Biadasowską. Tylko nielicznym  udało się zaliczyć podjazd bez pchania rowerów. Po odpoczynku i nacieszeniu się widokami z przełęczy zjechaliśmy do miejsca wyjątkowego geologicznie na skalę całego Beskidu Małego - uroczyska Łupki Wierzchowskie na potoku Rzyczanka w Zagóniku. Uczniowie byli zaskoczenia ilością kaskad, bajorów wodnych i głębokością wąwozu skalnego jaki tutaj zastali. Po ochłodzeniu stóp w potoku i zjedzeniu zasłużonej pizzy wróciliśmy tą samą drogą do Wadowic. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała i czekają na następną.

ZOBACZ ZDJĘCIA